استفاده از دیوارپوش ها و دیوارکوب های چرمی و لمسه های آکوستیکی تزئینی در زمینه آکوستیک و کاهش انتقال صدا یکی از راه کارهای صوتی دکوراتیو در دکوراسیون داخلی است.


نصب دیوار کوب چرمی
نصب دیوار کوب چرمی
نصب دیوار کوب چرمی
نصب دیوار کوب چرمی

پنل های روکش چرمی / نصب دیوارکوب های دکوراتیو چرمی و پارچه ای روی دیوار

امروزه در منازل و دفاتر اداری نیاز به پنل های آکوستیکی بیشتر از گذشته احساس می شود. متریالی که بتوانند علاوه بر داشتن خاصیت آکوستیکی ظاهر زیبا و کیفیت بالایی داشته باشند. استفاده از عایق های آکوستیکی چرمی در غالب دیوارکوب چرمی و پارچه ای در ابعاد و اشکال گوناگون و رنگبندی های متنوع در طراحی و دکورسیون داخلی روشی برای دسترسی به این منظور است و ظاهری بسیار زیبا به فضای مربوطه می دهد.
بطور معمول متریال لازم برای نصب دیوارکوب چرمی دیوار عبارتند از یک لایه ام دی اف بهمراه عایق اسفنجی ساده و روکش چرم مصنوعی یا پارچه و با اشکال هندسی متعدد. نصب این تایل های چرمی اگرچه نسبت به مواد عایق صدا و فوم های آکوستیکی هزینه بیشتری دارد و به میزان کمتری نسبت به آن مواد بعنوان یک عایق آکوستیکی در محیط ایفای نقش می کند؛ ولی کیفیت و ظاهر بسیار زیبایی داشته و یک عایق صوتی دکوراتیو محسوب می شوند.
از مزایای دیوارکوب چرمی یا پارچه ای می توان به پرتابل بودن آن ها و قابلیت نصب آسان بر روی دیوار و سقف اشاره کرد.  بی ضرر بودنشان به نسبت دیگر عایق های صوتی نیز از برتری های این محصول است. عدم ایجاد حساسیت ها و بروز آلرژی های تنفسی در مقایسه با سایر مواد عایق صدا و از همه مهمتر قابلیت استفاده از آن ها در هر محیط و مکانی با رنگبندی های متنوع و شاد و اشکال و طرح های بسیار زیبا از دیگر مزایای نصب دیوارکوب چرمی دیوار است.

لمسه دیوار با چرم و پارچه
لمسه دیوار با چرم و پارچه
لمسه دیوار با چرم و پارچه
لمسه دیوار با چرم و پارچه

اجرای دیوار لمسه کوبی / لمسه کاری دیوار اتاق خواب و دیوار پشت تلوزیون

همانطور که قبلا هم گفتیم لمسه عملی است که بر روی پارچه یا چرم برای فرم دادن و ایجاد فرورفتگی انجام می شود. لمسه در صنعت مبل کاربرد بسیاری داشته و امروزه یکی از روش های آکوستیک محیط با ظاهری زیبا در مبحث دکوراسیون منازل یا دفاتر اداری محسوب می شود. ایجاد شکل و فرورفتگی ها در لمسه با کمک ابر اسفنجی ساده در ضخامت ها و چگالی های متفاوت انجام می شود.
لمسه کاری دیوار با چرم و پارچه را می توان یک راهکار مناسب برای آکوستیک صدای محیط و تا حدودی یک مانع برای انتقال صدا از محیطی به محیط دیگر و از همه مهمتر یک جایگزین مناسب برای دکورهای مسطح که باعث ایجاد پژواک صدای محیط می شوند دانست. بسیاری از فروشگاه های بزرگ و تالارهای پذیرایی و همچنین سالن های آرایشی و رستوران ها از لمسه کاری دیوار برای کاهش میزان بازگشت های صدا و زیباسازی فضا استفاده می کنند.
لمسه کاری با پارچه ها و چرم های مصنوعی بصورت لمسه کوبی یا لمسه دوزی انجام می شود. این روش غالبا با ایجاد اشکال لوزی یا مربع صورت می گیرد و در بعضی موارد نیز فقط بصورت یک روکش یکدست و صاف و بدون هیچ تورفتگی و شکلی در سطح دیوار اجرا می شود. لمسه کاری دیوار با چرم و پارچه معمولا بدین شکل است که ابتدا روی یک لایه از ورق ام دی اف نازک اجرا می شود و سپس روی دیوار نصب می شود.

لمسه کاری و لمسه دوزی
لمسه کاری و لمسه دوزی
لمسه کاری و لمسه دوزی
لمسه کاری و لمسه دوزی

درب لمسه کوبی / عایق صوتی درب اتاق با روش لمسه کاری و لمسه دوزی درب

تنها روش برای آکوستیک درب های معمولی لمسه کاری درب است. دلیل آن که از لمسه برای این منظور استفاده می شود استفاده از ابر اسفنجی و شکل لمسه کاری است. وجود عایق اسفنجی که قابلیت انعطاف بالایی داشته و ماده مناسبی برای پر کردن درزها می باشد و همچنین ایجاد شکل و فرورفتگی در سطح درب به منظور ناهموار کردن سطح برخورد امواج صدا با درب را می توان دلیل استفاده از لمسه برای آکوستیک کردن درب دانست.
لمسه کاری و لمسه دوزی درب به مانند لمسه دیوار با استفاده از روکش های چرمی و پارچه های مخمل و عمدتا به شکل لوزی های کوچک و بزرگ انجام می شود. لمسه درب با استفاده از گل میخ های ریز و درشت یا دکمه های همرنگ پارچه و چرم و بکارگیری عایق های اسفنجی دورو صاف در ضخامت های 2 و 3 سانتیمتر و چگالی بین 12 تا 20 کیلوگرم بر متر مکعب انجام پذیر است و گاه بصورت روکش چرم یا پارچه ساده اجرا می شود.
اسفنج زیر لمسه هرچند یک عایق صوتی با ساختار سلول باز است و از نظر علمی باید در سطح مورد استفاده قرار بگیرد تا قابلیت جذب صدا را داشته باشد اما استفاده از این ماده زیر روکش چرمی یا پارچه ای تنها به برای پوشاندن درز بین درب و چهارچوب و ایجاد شکل های لمسه کاری است. به مانند لمسه دیوار برای لمسه کاری و لمسه دوزی درب ها نیز می توان عمل آکوستیک درب با روکش چرمی ساده و بدون ایجاد اشکال لمسه اجرا کرد.

مواد و متریال لمسه کاری
مواد و متریال لمسه کاری
مواد و متریال لمسه کاری
مواد و متریال لمسه کاری

مواد لمسه درب و دیوار / فروش مواد لمسه از جمله چرم مصنوعی،اسفنج،گل میخ،دکمه و ثرمه

لمسه کاری در زمینه آکوستیک درب و دیوار نیاز به مواد و متریال لمسه کاری دارد که با تهیه این مواد و از همه مهمتر داشتن ابزار مناسب می توان آن را عملی کرد. چرم های مصنوعی، پارچه های مخلمل و جیر، ابرهای آکوستیک اسفنجی دورو صاف، گل میخ های ریز و درشت ساده و سیاقلم، دکمه های پولکی از جنس چرم مصنوعی یا پارچه و نوارهای ثرمه مبلی از جمله مواد لمسه درب و دیوار محسوب می شوند.
یک مورد از این مواد چرم های مصنوعی هستند. چرم های مصنوعی که در طرح ها و رنگ های متنوع برای لمسه کاری استفاده می شوند عمدتا از نوع پشت جودون یا پشت نمد هستند. پارچه های مورد استفاده در لمسه کاری درب و دیوار از جنس مخمل یا جیر هستند. پارچه ها در لمسه کاری درب به نسبت چرم های مصنوعی که راحت تر تمیز می شوند کمتر مورد استفاده قرار می گیرند اما بخاطر مواد بکار رفته در ساختارشان عایق بهتری برای صدا هستند.
از دیگر مواد و متریال لمسه کاری گل میخ ها و دکمه ها هستند که برای ایجاد شکل های لمسه روی درب یا دیوار استفاده می شوند. گل میخ ها تنوع بسیاری دارند و در اندازه های ریز و درشت قابل استفاده هستند. دکمه های پولکی از جنس روکش چرم یا پارچه ای که برای لمسه درب و دیوار استفاده می شودهستند. نوارهای ثرمه مبلی بیشتر در لمسه کاری درب ها استقاده می شوند و برای پوشاندن سوزن منگنه هایی که لبه درب دیده می شوند بکار می روند.