فروش ویزور و درب استودیو
عایق صوتی و تجهیزات استودیو

تصاویر و جزئیات بیشتر از محصولات استودیو صدا را در گالری متریال استودیو صدا مشاهده کنید

بعضی از اجزاء و متریال مهم بکار رفته در همه استودیوها یکسان هستند. البته باید گفت که این مواد و محصولات بسته به نوع کاربری استودیوها ساختار و شکل نسبتا متفاوتی دارند

ویزور استودیو صدا

انواع ویزور استودیو در ابعاد و ساختار متفاوت

ارتباط اتاق فرمان (کنترل روم) و اتاق ضبط صدا (ددروم) در بسیاری از استودیوهای صدابرداری از طریق پنجره ثابتی به نام ویزور استودیو صدا صورت می گیرد. مانیتورینگ های صدا (اسپیکرهای استودیویی) روی میز صدا و جلوی ویزور و در چند سانتیمتری آن قرار می گیرند. متاسفانه در بسیاری از موارد بخاطر کوچک بودن فضای استودیو و نزدیک بودن میکروفون به شیشه ویزور نشتی صدا از ویزور استودیو صدا بسیار مشکل ساز می شود.
این پنجره ثابت که ظاهر زیبایی به فضای استودیو می دهد باید با ظرافت خاص ساخته و نصب شود. ضخامت شیشه ها، زاویه نصب آن ها، تعداد و فاصله میان هر لایه از شیشه ویزور و از همه مهمتر نصب با دقت می تواند تمام راه های نشت صدا از این متریال استودیویی را کور کند. زیرسازی محل نصب ویزور استودیو صدا باید به گونه ای باشد تا درزگیری بین فریم ویزور و دهانه محل نصب با دقت تمام صورت گیرد و راه های عبور هوا کاملا مسدود شود.
کلاف ویزور استودیو صدا باید از جنس چوب یا ام دی اف بوده و شیشه های آن را بصورت دوجداره و ترجیحا با دولایه و از همه مهمتر با حداقل شیب 15 درجه بنا کرد. ساخت ویزور باید در محیط عاری از گرد و خاک صورت گیرد و شیشه ها کاملا تمیز باشند. محل تقابل شیشه ها و شیار کلاف با چسب سیلیکون پوشانده شود تا از ورود گرد و غبار و از همه مهمتر از عبور صدا از این درزها تا حد ممکن جلوگیری شود.
ویزور استودیو صدا
ویزور استودیو صدا
ویزور استودیو صدا
ویزور استودیو صدا

طراحی، اجرا، ساخت و راه اندازی استودیو صدابرداری و همچنین ساخت اتاقک آکوستیکی ضبط صدا و اتاقک شنوایی سنجی از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

فروش اتاقک آکوستیک و شنوایی

ضبط موسیقی، سنجش شنوایی گوش انسان، دوبله فیلم ، تست صدای قطعات، ضبط آواز، کاهش صدای ابزار آلات و دستگاه های صنعتی پر سروصدا و بسیاری از این موارد که نیاز به فضای خاص با شرایط آکوستیکی مناسب دارد، همگی با استفاده از اتاقک های ضبط صدا و اتاقک های آکوستیک امکان پذیر است.

طراحی و ساخت استودیو صدا

برای ساخت استودیوهای صدابرداری با در نظر گرفتن نوع کاربرد استودیو و فضای مربوطه؛ باید تمامی شرایط لازم جهت طراحی و ساخت یک استودیو صدابرداری مجهز و استاندارد را فراهم آورده و با توجه به مقاومت دیوارها در برابر صدا، بهترین متریال آکوستیکی را برای ساخت فضای مورد نظر بکار گرفت.

درب آکوستیک استودیو

درب های آکوستیک ضد صدا در استودیوها

یکی از متریال های مهم استودیوهای صدابرداری ساخت درب آکوستیک استودیو با رعایت استانداردهای مربوط به آن است. درب آکوستیک استودیو صدابرداری را به دو روش می توان تولید کرد. درب های آکوستیک همان درب هایی هستند که پوشش داخلی آنها را عایق های ایزولاسیون صدا تشکیل می دهد و سطح روی آنها با عایق اسفنجی دورو صاف و روکش های چرمی یا پارچه بصورت ساده یا لمسه کاری شده آکوستیک می شود.
درب های دوپله آکوستیکی شرایط ساخت ویژه ای داشته و بهمراه چهارچوب های متناسب با ساختار خودشان تولید می شوند. این مدل درب آکوستیک استودیو که به درب ضد صدا هم معروف است ضخامت بیشتری داشته و زاویه شکست صدای بیشتری دارد. این درب ها بر خلاف درب های معمولی دوپله ای هستند یعنی بجای یک بار دوراهه شدن دوبار دوراهه شده اند و همین موضوع باعث ایجاد موانع بیشتری در برابر صدا می شود و در کاهش صدا بسیار موثر است.
درب های مشترک بین اتاق فرمان (کنترل روم) و اتاق ضبط صدا (ددروم) از دغدغه های اصلی استودیوها هستند. در بیشتر استودیوهای صدابرداری درب آکوستیک استودیو را دو لنگه پشت سر هم و از نوع درب آکوستیکی لمسه می سازند تا میزان نشتی صدا را تا آنجا که امکان دارد کاهش بدهند. در بسیاری از استودیوهای حرفه ای و مدرن با ایجاد یک راهرو به طول حداقل 1.5 متر و ایجاد یک باکس آکوستیکی بین دو اتاق میزان نشتی صدا را به صفر نزدیک می کنند.
درب آکوستیک استودیو
درب آکوستیک استودیو
درب آکوستیک استودیو
درب آکوستیک استودیو

روکش چرمی درب لمسه و آکوستیک درب ساختمان و همچنین ساخت درب ضد صدا آکوستیکی و نیمه آکوستیکی از دیگر خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

فروش درب اکوستیک ضد صدا

برای تولید و ساخت درب های آکوستیک ضد صدا از عایق های ایزولاسیون جهت پوشش داخلی درب ها استفاده می شود و نمای درب نیز به روش لمسه کاری آکوستیک می شود تا با این دو روش مقاومت درب در برابر نشت صدا بالا برده شود. درب های ضدصدا بصورت تک پله ای و دو پله ای تولید می شوند.

چرم کوبی و عایق کاری درب

در زمینه آکوستيک و صداگیری انواع درب از جمله درب استوديوهای صدابرداري، درب سالن جلسات و سالن کنفرانس، درب هاي اداري و درب ورودي واحد هاي مسکوني و ... با استفاده از روش لمسه کاری درب، از روکش های چرمی و پارچه های مخمل و عایق های اسفنجی دورو صاف استفاده می شود.

عایق صوتی استودیو

عایق های صوتی و متریال آکوستیکی استودیوها

عایق صوتی استودیو در سه نوع عایق ایزولاسیون صدا، عایق آکوستیک و دیفیوزر صدا بوده و هر کدام کاربرد خاصی در استودیو دارند. عایق های ایزولاسیون صدا برای جلوگیری از نشتی صدا از محیطی به محیط دیگر استفاده می شوند و عامل کاهنده صدا در استودیوها به شمار می آیند. پشم سنگ، فوم ریباند، فوم پلی اتیلن، فوم پلی استایرن، فوم پلی یورتان پاششی، فوم ایکس پی اس و فوم الاستومری از دسته عایق های صوتی زیر کار هستند.
عایق های آکوستیک خودشان در دو نوع پنل آکوستیک و ابر آکوستیک کاربرد دارند. این نوع عایق صوتی استودیو جهت آکوستیک فضای استودیو بمنظور شفاف سازی صدای اتاق فرمان (کنترل روم) و تصحیح صدای اتاق ضبط صدا (ددروم) استفاده می شود. تایل آکوستیک، وول پنل، ابر شانه تخم مرغی، ابر هرمی، فلکسی پنل، دلتا، ام دی 55، ام دی پلاس، بیس گیر،سوپر بیس،استودیو فوم، فوم باکس، پالسار و ... از دسته عایق های آکوستیک هستند.
دیفیوزر های صدا نوعی از عایق صوتی استودیو هستند که برای یکنواخت سازی و نشر یکدست صدا در محیط کاربرد دارند و باعث تصحیح در شنیدن صدای مانیتورینگ ها در اتاق فرمان (کنترل روم) می شوند. دیفیوزرهای صدا عمدتا از جنس چوب هستند ولی بعضا از جنس اسفنج و فوم هم تولید می شوند. این نوع عایق صوتی استودیو در استودیوهای حرفه ای و مدرن کاربرد فراوان داشته و کارشناسان آکوستیک توجه زیادی به استفاده از این مواد عایق صدا دارند.
عایق صوتی استودیو
عایق صوتی استودیو
عایق صوتی استودیو
عایق صوتی استودیو

فروش فوم جاذب صدا، دیفیوزر صوتی و پنل آکوستیکی و همچنین نصب عایق های صوتی ساختمان و ایزولاسیون صوتی بخشی از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

عایقکاری صوتی و آکوستیک اتاق

بمنظور کاهش صداهای مزاحم پیرامون محل زندگي و محيط کاري، با توجه به محاسبه میزان شدت صدا که توسط دستگاه های دقیق اندازه گیری صدا صورت می گیرد و با استفاده از بهترین نوع عایق های صوتی برای دیوار، سقف و کف ساختمان ها، می توان به محیطی عاری از آلودگی های صوتی دست یافت.

فروش عایق صدا و پنل اکوستیک

عایق های صوتی تنوع ساختاری دارند و جهت کاهش، جذب و انتشار صدا استفاده می شوند. عایق های ایزولاسیون صدا مانعی برای عبور صدا از محیطی به محیط دیگر، عایق های آکوستیک برای حذف پژواک صدا و عایق های دیفیوزر بمنظور تصحیح و انتشار صدا در محیط مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات استودیو صدا

تجهیزات رکورد صدا در استودیوهای صدابرداری

پس از اتمام ساخت استودیو صدا نوبت به تهیه لوازم و تجهیزات استودیو صدا است. با توجه به نیاز استودیو ساخته شده و نوع استفاده از آن باید اقدام به تهیه این تجهیزات و لوازم کرد. برخی از این لوازم و تجهیزات استودیو صدا در در تمام استودیوهای صدابرداری جزء لوازم اصلی جهت راه اندازی و ضبط صدا به شمار می آیند ولی نا گفته نماند که تفاوت هایی در نوع و ساختار این لوازم و تجهیزات وجود دارد.
میکروفون ها، از جمله لوازمی هستند که در اتاق ضبط صدا (ددروم) کاربرد دارند و بیشتر مورد توجه نوازنده ها و خواننده ها و گوینده ها هستند. انواع گوناگون میکروفون در برندهای مختلف هستند که بعنوان میکروفون ضبط ساز، میکروفن ووکال خواننده، میکروفون گویندگی و دوبلاژ بکار می روند. هدفون ها، در کاربری های متفاوت در صنعت سینما و دنیای موسیقی قابل استفاده بوده و یکی دیگر از تجهیزات استودیو صدا در کنار میکروفون در اتاق ضبط هستند.
کارت صدا، از مهمترین لوازم و تجهیزات استودیو صدا می باشد. این متریال جهت خروجی با کیفیت ضبط صدای میکروفون ها بوده و برای صدابرداران بسیار مهم است. کارت صدای خوب می تواند صدای خروجی از میکروفون را با کیفیت و شفافیت بالا رکورد بگیرد. مانیتورینگ های صدا، همان اسپیکرهای استودیویی هستند که صدای ضبط شده را به گوش صدابردار می رسانند و در مبحث میکس و مسترینگ صدا بسیار حائز اهمیت هستند.
کارت صدا
میکروفون
مانیتورینگ صدا
میکسر صدا

ساخت استودیو صدا حرفه ای، خانگی، موسیقی و دوبلاژ و همچنین لمسه کوبی و لمسه دوزی و دیوارپوش چرمی نیز از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

دیوارکوب چرمی و لمسه کاری

یکی از روش های کاهش صدای دیوار ها که ظاهر زیبایی هم دارد استفاده از گزینه لمسه کاری دیوار با استفاده از عایق صوتی اسفنجی و روکش چرم و پارچه است. چرم کوبی دیوار با اشکال مختلف در دکوراسیون داخلی کاربرد دارد و این روش را می توان جهت زیباسازی دیوارها و سقف منازل نیز بکار گرفت.

استودیوهای حرفه ای و خانگی

برای ساخت استودیوهای صدابرداری با در نظر گرفتن نوع کاربرد استودیو و فضای مربوطه؛ باید تمامی شرایط لازم جهت طراحی و ساخت یک استودیو صدابرداری مجهز و استاندارد را فراهم آورده و با توجه به مقاومت دیوارها در برابر صدا، بهترین متریال آکوستیکی را برای ساخت فضای مورد نظر بکار گرفت.

مطالب و لینک های مهم سایت