یکی از روش های معمول جهت کاهش صوت در زمینه عایق کاری صوتی ساختمان و آکوستیک اتاق نصب عایق صوتی دیوار مشترک واحدهای ساختمانی توسط عایق های صوتی زیر کار است.


آکوستیک اتاق و عایق کاری صوتی
آکوستیک اتاق و عایق کاری صوتی
آکوستیک اتاق و عایق کاری صوتی
آکوستیک اتاق و عایق کاری صوتی

نصب عایق صدا / آکوستیک اتاق با استفاده از عایق صوتی روکار و ابرهای آکوستیک

عایق های صوتی به طور کل به دو روش قابل استفاده هستند. استقاده از عایق های صوتی زیر کار برای عایق کاری صوتی و ایزولاسیون صدا و جلوگیری از انتقال صدا از محیطی به محیط دیگر و استفاده از عایق های صوتی آکوستیکی روی کار برای عایق کاری و آکوستیک اتاق و کاهش پژواک و بازگشت های بیش از حد صدا در محیط. به طور یقین استفاده ترکیبی از هر دو نوع عایق می تواند تاثیر بهتری در فرایند آکوستیک و ایزولاسیون داشته باشد.
همانطور که گفتیم هدف از آکوستیک اتاق جلوگیری از بازتاب های صدا و ایجاد یک محیط عاری از اکو و پژواک است و استفاده از این عایق ها باید متناسب با نیاز و بر حسب ابعاد اتاق انجام گیرد. نا گفته نماند در بسیاری از مواقع می توان سقف و کف و دیوارهای یک اتاق را کاملا با ابرهای آکوستیکی پوشاند و با این روش علاوه بر حذف کامل بازتاب های صدا به کاهش انتقال صدای داخل محیط به بیرون نیز کمک بسیاری کرد.
برای عایق کاری صوتی اتاق می توان از ابرهای آکوستیک و فوم های جاذب صدای متنوع استفاده کرد. عایق های شانه تخم مرغی، هرمی، فلکسی پنل، ام دی پلاس، بیس گیر، ام دی 55، استودیو فوم، پالسار و بسیاری دیگر از این دسته عایق ها را می توان برای عایق کاری و آکوستیک اتاق بکار گرفت. اتاق های کار که تقریبا خلوت هستند، اتاق جلسات در ادارات، اتاق میکس و مسترینگ موسیقی، سالن هایی که پژواک صدا باعث اختلال در نوع بیان و شنوایی می شوند و ... با این روش آکوستیک می شوند.

عایق کاری صوتی دیوار مشترک
عایق کاری صوتی دیوار مشترک
عایق کاری صوتی دیوار مشترک
عایق کاری صوتی دیوار مشترک

آکوستیک دیوار منزل / نصب عایق صوتی زیرکار برای دیوار مشترک واحد مسکونی

ديوارهاي سفالي تو خالي، ديوارهاي پيش ساخته گچی، ديوارهاي ساخته شده با سازه و کناف و همچنین نازک بودن تیغه دیوار مشترک بین دو واحد از یک آپارتمان و حتی دیوارهای مشترک داخل واحد از مهمترين عوامل نشت صدا از محيطي به محيط ديگر هستند. بسیاری از آپارتمان ها و ساختمان های امروزی با این مشکل بزرگ مواجه هستند و ساکنین آن ها به دنبال راهی برای کاهش انتقال صدا و عایق صوتی دیوار مشترک بین واحدهای مجاور یکدیگر هستند.
بهترين راهکار برای عایق کاری صوتی دیوار اجراي ديوار با مصالحي است که یا به مانند گذشته ضخامت مناسبی داشته باشند که معمولا این مورد در مباحث مهندسی ساخت و سازهای امروزی منسوخ شده است و دیگر انجام نمی شود و یا اینکه این دیوار ها با مصالح آکوستیکی و یا ایجاد فضای خالی بین واحد های مجاور ایجاد شوند تا بتوانند در برابر صدا ایزوله صوتی مناسبی داشته باشند و دیگر نیازی به عایق کردن دیوار نباشد.
در بسياري از ساختمان ها اين مسئله بدليل گران بودن مصالح اوليه رعايت نمي شود و همين امر باعث احداث ساختمان هايي مي شود که حريم صوتي و شخصي براي ساکنین را از بين برده و موجبات نارضايتي از اين نشتي ها را فراهم مي آورد. عایق صوتی دیوار مشترک با استفاده از عایق های صوتی زیر کار یا همان عایق های ایزولاسیون صدا از جمله ایزوهوم، پشم سنگ، فوم الاستومری، فوم پلی اتیلن، فوم ریباند و پلی استایرن انجام پذیر است.

آکوستیک سقف واحد مسکونی
آکوستیک سقف واحد مسکونی

عایق صوتی سقف ساختمان / نصب عایق صوتی سقف واحد مسکونی و ایزولاسیون صدا

زندگی های امروزی در ساختمان ها و آپارتمان ها دستخوش بسیاری از نارضایتی ها و گرفتاری هایی است که در زمینه صدا و آلودگی صدا گریبان گیر ساکنین آن ها شده است. یکی دیگر از مشکلاتی که ساکنین آپارتمان نشین در زمینه آلودگی صوتی با آن مواجه هستند نشتی صدا از سقف واحد مسکونی است و متاسفانه این نشتی صدا در بیشتر مواقع بصورت کوبه ای یا ضربه ای در پی راه رفتن ها یا دویدن های ساکنین طبقه بالایی بوجود می آید که حذف آن ها تقریبا غیر ممکن است.
نصب عایق صوتی برای سقف ساختمان هایی که در حال استفاده هستند کمی دشوار و مستلزم تخلیه اتاق یا کل واحد است. آکوستیک سقف واحد مسکونی بهتر است در مراحل ساخت و اجرای سقف انجام بگیرد. در بسیاری از ساختمان ها سقف کاذب کناف اجرا شده است و متاسفانه بیشتر آن ها بدون پوشش زیرین عایق صوتی سقف انجام شده اند. در این شرایط نصب عایق صوتی سقف مشکل بزرگی است که بعضا انجام شدنی نیست.
یک راهکار مناسب برای عایق کاری سقف استفاده از عایق های صوتی زیرکار و اجرای سقف کاذب مشبک با تایل آکوستیک با یک فاصله 20 تا 40 سانتیمتری از سقف و یا اجرای کناف است. صداهایی که از سقف به پایین منتقل می شوند اگر کوبه ای و ضربه ای نباشند تقریبا با آکوستیک سقف واحد مسکونی قابل حذف هستند ولی صداهای کوبه ای فقط کاهش داده می شوند. پشم سنگ، الاستومری، ریباند، پلی استایرن و پنل آکوستیک از جمله این عایق ها هستند.

عایق کاری صوتی کف ساختمان
عایق کاری صوتی کف ساختمان
عایق کاری صوتی کف ساختمان
عایق کاری صوتی کف ساختمان

عایق کاری کف اتاق / آکوستیک کف واحد مسکونی با استفاده از عایق ایزوهوم و پشم سنگ

همانطور که در مباحث قبلی توضیح دادیم ساختمان های امروزی بخاطر نوع مصالح و نحوه ساختشان در برابر صدا و انتقال آن ضعیف هستند. این ضعف ها را در قسمت دیوار و سقف توضیح دادیم و گفتیم که باید از مواد عایق صوتی زیر کار یا همان عایق های ایزولاسیون صدا برای کاهش صدا استفاده کرد. عایق صوتی کف ساختمان یک کار بسیار سخت و دشواریست که با بهترین روش های اکوستیکی تنها می توان بخشی از این مشکل را حل نمود.
حذف صداهای ضربه ای یا صداهای کوبه ای با توجه به ضخامت و مصالح بکار رفته در ساخت و سازهای امروزی تقریبا غیر عملی است. صدای دویدن بچه ها، صدایی که بر اثر برخورد شیئی به زمین ایجاد می شود، صدای کشیدن لوازم مبلمان منزل یا اداره روی زمین و صداهای دیگر از این قبیل را از دسته آلودگی های صوتی بسیار اذیت کننده می دانند و از این رو با وجود این صداها عایق کاری کف اتاق را کم اثر می دانند.
آکوستیک کف یک واحدهای ساختمان بهتر است که حتما در زمان ساخت و قبل از کف سازی انجام شود. این مشکل را هرچند به سختی اما بعد از تکمیل ساختمان سازی هم می توان انجام داد. استفاده از عایق هایی مانند ایزوهوم، فوم های الاستومری پاششی، فوم پلی استایرن فشرده و پشم سنگ با دانسیته و ضخامت مناسب در عایق صوتی کف ساختمان می تواند موجب کاهش صداهایی باشد که از کف واحد به طبفه زیرین منتقل می شوند.