برای مقاومت بیشتر درب های ساختمانی در برابر صدا می توان آن ها را در ابتدای مراحل ساخت با عایق های صوتی و پوششی و همچنین روش ها و ساختارهای متفاوت طراحی و تولید کرد.


ساخت درب آکوستیک ضد صدا
ساخت درب آکوستیک ضد صدا
ساخت درب آکوستیک ضد صدا
ساخت درب آکوستیک ضد صدا

درب ضد صدا / ساخت درب آکوستیک با ساختار دوپله و تک پله با قابلیت شکست صوت بیشتر

ساختار کلی درب ها اینگونه است که در حالت معمول و استاندارد ساختمانی با یک پله که به آن اصطلاحا قابلمه درب گفته می شود با ایجاد یک دوراهه در سه طرف (بالا، چپ و راست) ساخته می شوند. این دوراهه داخل چهارچوب قرار می گیرد و دماغه موجود روی درب با ضخامت مشخص روی چهارچوب می نشیند. بدین ترتیب محل درز بین درب و چهارچوب پوشانده می شود و ناهماهنگی فاصله درب و چهارچوب دراین منطقه از دید پنهان می ماند.
اهمیت قابلمه کردن درب را می توان در مبحث کاهش صوت اینگونه تعریف کرد که وجود قابلمه می تواند ابزاری موثر برای شکست زاویه محل برخورد امواج صدا باشد. این دوراهه در صورتی که دو بار در حاشیه کلاف درب ایجاد شود می توان به درب ضد صدا دو پله دست یافت که با شکست زاویه بیشتر باعث کاهش قدرت امواج صدا که از این مناطق عبور می کنند می شود. درب ضد صدا دو پله یک محصول آکوستیکی با قابلیت کاهش بالای انتقال صدا است.
یکی از راه های کاهش انتقال صدا استفاده از همین درب های آکوستیک دو پله است. معمولا شکل ظاهری درب در زمان ساخت درب ضد صدا دو پله مانند سایر درب های موجود در بازار درب های داخلی و ساختمانی است ولی دوبار دوراهه شده است. داخل این درب ها با عایق های صوتی زیر کار پوشانده می شود و چهارچوب متناسب با ساختار دوپله ای برای آن ها باید ساخته شود. درزگیری این درب ها یک مکمل عالی در کاهش انتقال صوت خواهد بود.

تیدیل درب معمولی به درب ضد صدا
تیدیل درب معمولی به درب ضد صدا
تیدیل درب معمولی به درب ضد صدا
تیدیل درب معمولی به درب ضد صدا

عایق صوتی درب اتاق / نصب عایق صوتی درب سرویس بهداشتی و درب ورودی واحد مسکونی

در خصوص درب های دوپله گفتیم که دوبار دوراهه می شوند و زاویه شکست صوت بهتری نسبت به درب های معمولی دارند. همانطور که توضیح دادیم داخل این درب ها با عایق های صوتی پوشانده می شود و چهارچوب آن ها نیز باید به نسبت دوراهه ایجاد شده ساخته شود. در زمان نصب این درب ها توصیه می شود که چهارچوب را در حالی که درب روی پاشنه قرار دارد باید نصب کرد تا میزان پیچیدگی و تاب خوردگی احتمالی درب و چهارچوب را به حداقل رساند.
تبدیل درب معمولی به درب ضد صدا دو پله به دو شکل قابل تولید است. روش اول این است که در کارگاه و از همان ابتدای مراحل تولید این کار انجام شود تا هسته درب کاملا با عایق پوشانده شود. روش دوم این است که قبل از چرم کوبی درب های اتاقی آن ها را با ساخت کلاف دوم روی درب و روکش ام دی اف به درب دو پله تبدیل کرد. این فرایند روی درب های سرویس بهداشتی، درب اتاق و درب ورودی واحد های مسکونی قابل اجرا است.
تبدیل درب معمولی به درب ضد صدا علاوه بر پر کردن داخل درب با پوشش عایق صوتی پشم سنگ و فوم، میزان صداگیری بهتری را نسبت به درب های ساده بهمراه دارد. سطح این درب ها می تواند با روش لمسه کوبی یا لمسه دوزی نیز آکوستیک شود و همین روش باعث مقاومت بیشتر درب در برابر صدا می شود. دو پله ای بودن بهمراه چرم کوبی درب های اتاقی می تواند بهترین روش برای تولید یک درب آکوستیک ضد صدا باشد.

ساخت درب آکوستیک با پشم سنگ
ساخت درب آکوستیک با پشم سنگ
ساخت درب آکوستیک با پشم سنگ
ساخت درب آکوستیک با پشم سنگ

درب آکوستیک چرمی / ساخت درب با پوشش داخلی فوم و پشم سنگ و روکش لمسه کوبی

در مواقعی که ساخت درب های ضد صدا دوپله ای ساده یا دوپله ای لمسه امکان پذیر نباشد می توان جهت کاهش میزان انتقال صدا با ساخت درب آکوستیک با پشم سنگ درب نیمه آکوستیکی با همان ساختار استاندارد درب که تک پله با تک قابلمه هستند تولید کرد. باید داخل درب را با عایق هایی مانند پشم سنگ، فوم پلی یورتان مایع، یونولیت و فوم ریباند پوشاند و سطح درب را با عایق اسفنجی ساده آکوستیک کرد تا به به یک درب نیمه آکوستیکی دست پیدا کرد.
استفاده از عایق های ایزولاسیون داخل درب و عایق های آکوستیکی سطح درب می تواند گزینه مناسبی برای رسیدن به این منظور باشد. وجود عایق های داخل درب بجای استفاده از شبکه های هانیکام و ام دی اف کمک بسیاری به کاهش انتقال صدا از میان درب خواهد کرد. آکوستیک درب با روکش چرمی ساده یا لمسه درب در کنار ایزوله صوتی داخل درب بواسطه پوشش درز بین درب و چهارچوب می تواند در امر کاهش صدا بسیار رضایت بخش باشد.
نکته دیگر که باید توجه بسیاری به آن داشت این است که درب ها در اکثر مواقع روی چهارچوب خود کاملا منطبق نمی شوند و اين موضوع باعث ايجاد درز بين درب و چهارچوب خواهد شد. اين درزها در بعضي مواقع به حدي هستند که هرچقدر هم که داخل درب را با ایزوله قوی پوشش دهیم باز هم صدا به راحتي انتقال پیدا کند. ساخت درب آکوستیک با پشم سنگ بهمراه چهارچوب چوبي متناسب با درب بهترین روش برای حذف این شکاف ها مي باشد.

ساخت درب آکوستیک چرمی و لمسه
ساخت درب آکوستیک چرمی و لمسه
ساخت درب آکوستیک چرمی و لمسه
ساخت درب آکوستیک چرمی و لمسه

درب لمسه کاری / ساخت درب ساده و آکوستیک درب بار روکش چرمی و لمسه کاری

ساخت درب آکوستیک چرمی ساده ترین نوع از ساخت درب های عایق صدا است. درب های ساختمانی معمولا از جنس چوب یا ام دی اف و اچ دی اف ساخته می شوند. درب های چوبی نسبت به درب های ام دی اف یا اچ دی اف بسیار مقاوم تر و مستحکم تر هستند اما قیمت بالاتری هم دارند. درب های تمام چوب مقاومت بیشتری در برابر صدا دارند چرا که هسته درب ها کاملا پر است و چوب نوعی عایق صوتی نیز به حساب می آید.
درب هایی که امروزه در بازار تولید می شوند و به دلیل پایین بودن قیمتشان تقاضای بیشتری هم دارند همان درب هایی هستند که با روکش ام دی اف یا اچ دی اف و از متریال های اینچنینی ساخته می شوند. داخل این درب ها عمدتا با شبکه هانیکام (شبکه کاغذی) پوشانده می شود و روکش درب ها نیز به نسبت از 3 میلیمتر تا 12 میلیمتر متغیر هستند. این درب ها از همان ابتدا در ساختشان هیچ تدبیری از نظر عایق بودن در برابر صدا در نظر گرفته نمی شود.
برای ساخت درب آکوستیک چرمی، درب معمولی با پوشش داخلی هانیکام را بعد از ساخت و نصب روی چهارچوب با استفاده از عایق صوتی اسفنجی و روکش چرم مصنوعی یا پارچه های مخمل آکوستیک می کنند. عایق صوتی درب را باید با دانسیته و ضخامت مناسب انتخاب کرد و آکوستیک درب با روکش چرمی ساده یا لمسه دوزی و لمسه کوبی درب را به نسبت سلیقه و نیاز اجرا کرد. ناگفته نماند که درزگیری درب نیز می تواند مکمل بسیار خوبی باشد.