برای ساختن یک استودیو صدابرداری باید چهار مرحله را در نظر داشت. این مراحل برای کاربری های متفاوت تقریبا یکسان بوده و در غالب آموزش بسیار کاربردی و حائز اهمیت هستند.


طراحی سه بعدی استودیو صدا
طراحی سه بعدی استودیو صدا
طراحی سه بعدی استودیو صدا
طراحی سه بعدی استودیو صدا

طراحی سه بعدی استودیو صدا
طراحی فضای استودیو

قبل از ساخت استودیو مورد نظرمان بهتر است بدانیم چه چیزی قرار است ساخته شود. در واقع لازم است طرحی از نحوه استقرار دیوارها، چیدمان تجهیزات، متریال آکوستیکی استودیو و ... را در دست داشت تا مراحل ساخت را به راحتی اجرا کرد. در زمینه طراحی سه بعدی استودیو صدا صدابرداری باید به چند موضوع توجه ویژه ای داشت. کاربری استودیو مورد نظر و ابعادی که برای ساخت استودیو در اختیار داریم دو امر مهم در طراحی سه بعدی استودیو صدا به حساب می آیند.
قبل از هر چیز با در نظر گرفتن نوع کاربری استودیو (استودیو حرفه ای، استودیو خانگی، استودیو موسیقی، استودیو دوبله فیلم) فضای مربوطه را طراحی و شماتیک آنرا رسم می کنیم. در زمان طراحی سه بعدی استودیو صدا باید توجه داشت که به نسبت ابعاد فضای کل اتاق تقسیمات لازمه را انجام داده و فضای استودیو را (در صورتی که نیاز به یک استودیو با دو اتاق داریم) برای اتاق فرمان (کنترل روم) و اتاق ضبط صدا (ددروم) تقسیم می کنیم.
با توجه به محل استقرار تجهیزات صدابرداری از جمله مانیتورینگ صدا و میز صدا و تعیین فاصله خواننده از ویزور استودیو می شود به ابعاد مورد نظر برای اتاق ها دست پیدا کرد. با استفاده از نرم افزارهای طراحی حرفه ای و در اختیار داشتن تصاویر سه بعدی از متریال آکوستیکی و تجهیزات صدابرداری می توان استودیو مورد نظر را قبل از ساخت طراحی و ترسیم کرد و نهایت دقت را در طراحی سه بعدی استودیو صدا فراهم نمود.

ساخت استودیو صدابرداری
ساخت استودیو صدابرداری
ساخت استودیو صدابرداری
ساخت استودیو صدابرداری

ساخت استودیو صدابرداری
بررسی ساختار استودیو

ساختار دیوارها، سقف و کف استودیو باید متناسب استودیو و طراحی شده برای همین امر باشد. یکی از عوامل مهم و تعیین کننده در میزان نشت صدا استحکام سقف و ديوارهاي استوديو در برابر صداست. هرچه ديوارها در زمان طراحي و اجرا، ايزوله صوتی مناسب تري داشته باشند، نشت صدا نيز به مراتب کمتر خواهد شد. ساختمان ها و خانه های قدیمی که دیوارهایشان با ضخامت بیشتری ایجاد شده اند فضای مناسبی برای ساخت استودیو صدابرداری محسوب می شوند.
عایق های صوتی به تنهایی برای عایق کاری صوتی و آکوستیک اتاق کافی نیستند. ساختار مناسب دیوارها و سقف و کف اتاق می تواند پیش زمینه ای برای استفاده از عایق صوتی مناسب باشد. معمولا ديوار و سقف ساختمان هايي که کاربري مسکوني يا اداري دارند، بدليل نوع ساختارشان (باريک و ضعيف) نمي توانند در برابر نشت صدا مقاوم باشند و فضاي چندان مناسبي براي ساخت استوديو صدابرداری نيستند و نیاز به تقویت دارند.
تقويت ديوارها، سقف و کف فضای مورد نظر بسیار حائز اهمیت بوده و برای ساخت استوديو صدابرداری الزامیست. استفاده از مصالح ساختمانی مانند آجر فشرده و دیوارهای گچی پیش ساخته و آجرهای آکوستیکی هبلکس از رایج ترین مصالح جهت تقویت دیواره های یک محیط برای ساخت استودیو صدابرداری بوده و می توان با قرار دادن عایق های صوتی زیر کار بین این مصالح با دیوارهای اصلی فضای مود نظر زمینه ایزولاسیون صوتی استودیو را تسهیل کرد.

عایق کاری صوتی استودیو صدا
عایق کاری صوتی استودیو صدا
عایق کاری صوتی استودیو صدا
عایق کاری صوتی استودیو صدا

عایقکاری صوتی استودیو صدا
عایق دیوار و سقف استودیو

ضخامت و استحکام دیوار، سقف و کف فضای مورد نظر برای ساخت استودیو باید به گونه ای باشد تا مرحله عایق کاری صوتی استودیو صدا را با مشکل مواجه نکند. عایق کاری صوتی استودیو صدا از مراحل کاری سخت در راه اندازی استودیو صدا می باشد و نیاز به عایق متناسب با این موضوع دارد. هر چقدر دیوارها، سقف و کف محیط استودیو ایزوله صوتی بهتری داشته باشند زمینه را برای آکوستیک بهتر و در نهایت ضبط بهتر فراهم می کنند.
دیوار مشترک اتاق فرمان (کنترل روم) و اتاق ضبط صدا (ددروم) باید با حساسیت بسیار بالایی ایجاد شود. صدای مانیتورینگ ها نباید به داخل اتاق ضبط صدا (ددروم) نشت کند و همین موضوع اهمیت عایق کاری صوتی استودیو صدا در زمان ساخت دیوار مشترک را نشان می دهد. معمولا این دیوارها را دو ردیف دیوار بنا می کنند و لایه میانی این دیوارها را با عایق های مناسب می پوشانند تا ایزوله بهتری ایجاد کنند و عبور صدا از یک اتاق به اتاق دیگر را به حداقل برسانند.
بکار بردن مصالح ساختمانی آکوستیکی، استفاده از عایق ایزولاسیون صدا با چگالی بالا، ایجاد دیوارهای دو لایه و اختصاص مساحت و شکل هندسی مناسب برای هرکدام از اتاق ها، میزان نشتی صدا به اتاق ضبط (ددروم) را به حداقل می رساند. عایق هایی که برای عایق کاری صوتی استودیو صدا استفاده می شوند عبارتند از پشم سنگ، فوم ریباند، فوم پلی استایرن، فوم پلی اتیلن، فوم ایکس پی اس، فوم پلی یورتان پاششی، اسپری فوم پلی یورتان و فوم الاستومری.

آکوستیک استودیو صدابرداری
آکوستیک استودیو صدابرداری
آکوستیک استودیو صدابرداری
آکوستیک استودیو صدابرداری

آکوستیک استودیو صدابرداری
دیفیوز صدا در محیط

بعد از ایزولاسیون صوتی استودیو موضوع آکوستیک استودیو صدابرداری مطرح می شود که نیاز به کارشناسی و اجرای علمی دارد. آکوستیک استودیو صدابرداری شامل دو بخش مهم می باشد؛ آکوستیک اتاق فرمان (کنترل روم) و آکوستیک اتاق ضبط صدا (ددروم). این عمل با ترکیبی از ابر آکوستیک و فوم جاذب صدا و دیفیوزر چوبی و از همه مهمتر چندضلعی ساختن اتاق با رعایت شکست زاویه ها اجرا می شود.
آکوستیک اتاق فرمان (کنترل روم) با در نظر گرفتن محل استقرار میز صدابردار، زاویه مانيتورينگ های صدا و دیفیوز کردن صدا در فضا ایجاد میشود. آکوستیک اتاق ضبط صدا (ددروم) باید با دستگاه های اندازه گیری صدا و تست با نرم افزارهای مربوطه صورت گیرد. محل استقرار میکروفون ها و فاصله آن ها با ویزور استودیو، محل استقرار نوازنده ها و سازها و همچنین ابعاد فضای ددروم در نحوه آکوستیک استودیو صدابرداری نقش مهمی دارد.
روش آکوستیک هر یک از اتاق های استودیو متفاوت بوده و ابعاد اتاق ها نیز در این روش تاثیرگذار است. کنترل صداهای بم، میانی و بالایی با استفاده از متریال آکوستیکی و دیفیوزرهای صوتی مناسب از جمله اقدامات مهم جهت آکوستیک استودیو صدابرداری می باشد که باید توسط کارشناس استودیو و مهندس صدا انجام شود. آکوستیک مناسب فضا با رعایت استانداردهای آکوستیکی می تواند زمینه ساز ضبط و رکورد خوب باشد.