ساخت اتاقک آکوستیک ادیومتری
اتاقک ضبط صدا و باکس آکوستیکی

تصاویر بیشتر از اتاقک های آکوستیکی و سنجش شنوایی را در گالری اتاقک صدا مشاهده کنید

اتاقک های صدا را می توان در ابعاد و اشکال گوناگون و بمنظور کاربری استودیو پرتابل صدا، اتاقک سنجش شنوایی، اتاق اندازه گیری صدا، اتاقک ضد صدا و موارد مشابه تولید کرد

اتاقک آکوستیک

کاهش صدا با استفاده از اتاقک های آکوستیکی

اتاقک آکوستیک بدلیل نوع کاربری و استفاده آن در محیط هایی که صدای بسیار زیادی تولید می کنند نیاز به ساختار و اسکلت محکم و ایزولاسیون صوتی قوی دارد. اتاقک آکوستیک عمدتا از دولایه ام دی اف با پوشش میانی عایق پشم سنگ به همراه فوم پلی اتیلن یا فوم ریباند ساخته می شود و نمای داخلی آن را می توان گاه دیوارپوش یا ام دی اف نصب کرد و گاه با عایق های اسفنجی شانه تخم مرغی یا فوم هرمی پوشاند.
از این اتاقک ها معمولا در غالب اتاقک تست صدا برای اندازه گیری و تست صدای قطعات و دستگاه های کوچک در کارخانه ها یا محیط های اداری که میزان صدای بالایی دارند استفاده می شود. در موارد دیگر از اتاقک آکوستیک برای کاهش صدای دستگاه های پر صدا که در کارخانه های صنعتی باعث ایجاد آلودگی صوتی بیش از حد استاندارد شده و به گوش آسیب می رسانند استفاده می شود.
در یک جمع بندی می توان گفت که انجام آزمایشات و تست صدا برای برخی تولیدات و قطعات، کاهش آلودگی صوتی دستگاه ها در بسیاری از کارخانه های صنعتی، صدای فرز و مینی فرزهای نجاری که در کارگاه های کوچک و بعضا در برخی از واحدهای مسکونی استفاده می شوند و از همه مهمتر کاهش آسیب های وارده به شنوایی گوش افراد در محیط های پر صدا را می توان با استقاده از نمونه های بسیاری از اتاقک آکوستیک عملی کرد.
اتاقک آکوستیک
اتاقک آکوستیک
اتاقک آکوستیک
اتاقک آکوستیک

طراحی، اجرا، ساخت و راه اندازی استودیو صدابرداری و همچنین فروش متریال آکوستیکی و تجهیزات استودیو از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

فروش متریال استودیو صدابرداری

استودیوها بسته به نوع کاربریشان هر یک با ابزار و متریال خاصی طراحی و ساخته می شوند. معمولا اجزاء اصلی تشکیل دهنده یک استودیو صدا در همه نوع آن یکسان بوده که شامل ویزور، درب استودیو و متریال آکوستیکی هستند و این اجزاء هر یک در هر استودیو می تواند ساختار متفاوتی داشته باشد.

طراحی و ساخت استودیو صدا

برای ساخت استودیوهای صدابرداری با در نظر گرفتن نوع کاربرد استودیو و فضای مربوطه؛ باید تمامی شرایط لازم جهت طراحی و ساخت یک استودیو صدابرداری مجهز و استاندارد را فراهم آورده و با توجه به مقاومت دیوارها در برابر صدا، بهترین متریال آکوستیکی را برای ساخت فضای مورد نظر بکار گرفت.

اتاقک ضبط صدا

استودیوهای پرتابل ضبط صدا، موسیقی و نریشن

ساخت استودیو صدابرداری هزینه هایی را در پی دارد. ملک های استیجاری برای اینکار مناسب نیستند یا بهتر است بگوییم چندان منطقی نیست که در چنین ملک هایی اقدام به ساخت یک استودیو با هزینه های بالای امروزی کرد. داشتن یک اتاقک ضبط صدا برای افرادی که موقعیت ثابت نداشته و قصد پایین آوردن هزینه ها را دارند، می تواند بسیار مناسب باشد. هر چند که نا گفته نماند که به نسبت ابعاد و بضاعت این اتاقک ها باید از آنها توقع داشت.
هرچند که استودیوهای بزرگ کارایی بهتری دارند اما اتاقک ضبط صدا هم در اندازه خود و به نسبت نیاز ما کاربردیست. بعضا این اتاقک ها را می توان بصورت استودیو پرتابل صدا طراحی کرد تا بتوان براحتی آنها را از مکانی به مکان دیگر جابجا کرد. این اتاقک ها برای کارهایی مانند ضبط نریشن (گویندگی)، دوبله های ساده، ضبط ساز، ضبط ووکال و در بعضی مواقع ضبط های نیمه حرفه ای موسیقی بسیار مناسب هستند.
اتاقک ضبط صدا ساختاری شبیه به اتاقک آکوستیک دارد و باید حتما با دولایه ام دی اف یا چوب با لایه میانی عایق ایزولاسیون صدا که معمولا پشم سنگ، فوم ریباند و فوم پلی اتیلن هستند، ساخته شود. نمای داخلی و سقف این اتاقک ها با عایق های اسفنجی از جمله هرمی، شانه تخم مرغی، فلکسی پنل، ام دی پلاس و ... پوشانده می شود. برای اتاقک ضبط صدا معمولا درب آکوستیک با روکش چرمی و یا درب پی وی سی با شیشه دو جداره در نظر گرفته می شود.
اتاقک ضبط صدا
اتاقک ضبط صدا
اتاقک ضبط صدا
اتاقک ضبط صدا

روکش چرمی درب لمسه و آکوستیک درب ساختمان و همچنین ساخت درب ضد صدا آکوستیکی و نیمه آکوستیکی از دیگر خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

فروش درب اکوستیک ضد صدا

برای تولید و ساخت درب های آکوستیک ضد صدا از عایق های ایزولاسیون جهت پوشش داخلی درب ها استفاده می شود و نمای درب نیز به روش لمسه کاری آکوستیک می شود تا با این دو روش مقاومت درب در برابر نشت صدا بالا برده شود. درب های ضدصدا بصورت تک پله ای و دو پله ای تولید می شوند.

چرم کوبی و عایق کاری درب

در زمینه آکوستيک و صداگیری انواع درب از جمله درب استوديوهای صدابرداري، درب سالن جلسات و سالن کنفرانس، درب هاي اداري و درب ورودي واحد هاي مسکوني و ... با استفاده از روش لمسه کاری درب، از روکش های چرمی و پارچه های مخمل و عایق های اسفنجی دورو صاف استفاده می شود.

اتاقک ادیومتری

اتاقک های سنجش شنوایی گوش و ارزیابی صدا

برای سنجش میزان شنوایی افراد از اتاقک هایی به نام اتاقک ادیومتری یا همان اتاقک سنجش شنوایی استفاده می شود. فرد وارد این اتاقک شده و ادیولوژیست (شنوایی سنج) توسط دستگاه شنوایی سنجی با ارسال پالس هایی به گوش او، میزان افت شنوایی را اندازه می گیرد. این اتاقک ها که به اتاقک آکوستیکی شنوایی هم معروف هستند شباهت بسیاری به اتاقک های آکوستیک و استودیوهای پرتابل صدا دارند.
هرچند که حساسیت ساخت اتاقک ادیومتری نسبت به اتاقک های ضبط موسیقی و خوانندگی کم تر است اما باید به درستی آکوستیک شوند تا شرایط لازم جهت تست دقیق شنوایی را فراهم آورند. این کابین ها بیشتر در ابعاد 120*120 یا 150*150 سانتیمتر و به ندرت هم در ابعاد 200*200 سانتیمتر و از جنس چوب یا ام دی اف بهمراه عایق های مناسب که عمدتا ابرهای آکوستیک یا فوم های جاذب صدا هستند ساخته می شوند.
اتاقک ادیومتری در بیشتر مواقع از یک لایه ورق ام دی اف یا چوب و یک لایه عایق اسفنجی یا پنل آکوستیک ساخته می شود و دیواره آن تک جداره است. یک ویزور (پنجره ثابت) جهت ارتباط ادیولوژیست و فرد داخل اتاقک در محل مناسبی از یک ضلع اتاقک تعبیه می شود.  بسیاری از مراکز سنجش شنوایی، کلینیک های طب کار، درمانگاه های گوش و حلق و بینی و بیمارستان ها از اتاقک ادیومتری استفاده می کنند.
اتاقک ادیومتری
اتاقک ادیومتری
اتاقک ادیومتری
اتاقک ادیومتری

فروش فوم جاذب صدا، دیفیوزر صوتی و پنل آکوستیکی و همچنین نصب عایق های صوتی ساختمان و ایزولاسیون صوتی بخشی از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

عایقکاری صوتی و آکوستیک اتاق

بمنظور کاهش صداهای مزاحم پیرامون محل زندگي و محيط کاري، با توجه به محاسبه میزان شدت صدا که توسط دستگاه های دقیق اندازه گیری صدا صورت می گیرد و با استفاده از بهترین نوع عایق های صوتی برای دیوار، سقف و کف ساختمان ها، می توان به محیطی عاری از آلودگی های صوتی دست یافت.

فروش عایق صدا و پنل اکوستیک

عایق های صوتی تنوع ساختاری دارند و جهت کاهش، جذب و انتشار صدا استفاده می شوند. عایق های ایزولاسیون صدا مانعی برای عبور صدا از محیطی به محیط دیگر، عایق های آکوستیک برای حذف پژواک صدا و عایق های دیفیوزر بمنظور تصحیح و انتشار صدا در محیط مورد استفاده قرار می گیرند.

باکس آکوستیکی

کابین آکوستیکی دستگاه های صنعتی و ایزوکب

سایلنت باکس یا همان باکس آکوستیکی جعبه کوچکی است که با ام دی اف ساخته می شود و به مانند اتاقک های آکوستیکی می توان آنرا تک جداره یا دوجداره طراحی کرد. این جعبه های کوچک معمولا در غالب اتاقک پمپ آب، ایزو کب (باکس رکورد)، باکس ماینر و کابینت آکوستیک قابل استفاده است. طراحی و شکل انواع باکس آکوستیکی بسته به نوع کاربردشان متفاوت است و  تقریبا در ابعاد 100*100 سانتیمتر ساخته می شوند.
برای ساخت باکس آکوستیکی ماینر حتما باید علاوه بر ایزوله صوتی و دوجداره بودن کابین توجه به گردش جریان هوا نیز داشت تا عمر دستگاه کوتاه نشود. باکس آکوستیکی ماینر طراحی مختص به خودش را دارد. ایزو کب ها که برای نوعی ضبط موزیک ساخته می شوند معمولا در دو حالت تک جداره و دو جداره ساخته می شوند و داخل باکس نیز با عایق اسفنجی که عمدتا از نوع عایق شانه تخم مرغی، عایق هرمی، عایق کرکره ای و فلکسی پنل است پوشانده می شود.
آلودگی های صوتی ناشی از صدای پمپ های آب که  بیشتر در ورودی ساختمان ها و در زیر پله تعبیه شده اند، صدای بسیار بالای کمپرسورهای هوا که در محیط کارگاه ها و حتی در اماکن مسکونی بکار گرفته می شوند و خلاصه بسیاری از این موارد صداهای ناهنجار و گوش خراش را می توان با تهیه یک نمونه از این باکس آکوستیکی یا همان سایلنت باکس به حداقل رساند و بعضا آنها را تا حدودی حذف کرد.
باکس آکوستیکی
باکس آکوستیکی
باکس آکوستیکی
باکس آکوستیکی

ساخت استودیو صدا حرفه ای، خانگی، موسیقی و دوبلاژ و همچنین لمسه کوبی و لمسه دوزی تزئینی و دیوارپوش چرمی نیز از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

دیوارکوب چرمی و لمسه کاری

یکی از روش های کاهش صدای دیوار ها که ظاهر زیبایی هم دارد استفاده از گزینه لمسه کاری دیوار با استفاده از عایق صوتی اسفنجی و روکش چرم و پارچه است. چرم کوبی دیوار با اشکال مختلف در دکوراسیون داخلی کاربرد دارد و این روش را می توان جهت زیباسازی دیوارها و سقف منازل نیز بکار گرفت.

استودیوهای حرفه ای و خانگی

برای ساخت استودیوهای صدابرداری با در نظر گرفتن نوع کاربرد استودیو و فضای مربوطه؛ باید تمامی شرایط لازم جهت طراحی و ساخت یک استودیو صدابرداری مجهز و استاندارد را فراهم آورده و با توجه به مقاومت دیوارها در برابر صدا، بهترین متریال آکوستیکی را برای ساخت فضای مورد نظر بکار گرفت.

مطالب و لینک های مهم سایت