درب ها از مهمترین عوامل انتقال صدا از محیطی به محیط دیگر هستند. صداگیری درب های چوبی اتاقی و اداری با عایق های صوتی و روکش های چرم و پارچه می تواند انتقال صدا را کاهش دهد.


آکوستیک درب و لمسه کاری
آکوستیک درب و لمسه کاری
آکوستیک درب و لمسه کاری
آکوستیک درب و لمسه کاری

لمسه دوزی درب / ساخت درب چرمی مدیریتی و درب چرمی اداری با روش لمسه کوبی درب

درب هاي آکوستيک شده در بسياري از مواقع صداهاي مزاحم با فرکانس هاي ضعيف را تا حدود قابل ملاحظه اي حذف کرده و در مواقعي نيز نشتي صدا را به نسبت ميزان فرکانس توليد شده کاهش مي دهند. در فضاهايي که انعکاس صدا زياد است  نشتي صدا نيز از درب بيشتر خواهد بود و همین امر سبب کاهش توانایی درب در برابر امواج صدا می شود. این بدان معنی است که عایق کاری درب فقط می تواند میزان انتقال صدا را کاهش دهد.
یکی از روش های عایق کردن درب، لمسه دوزی درب است که با استفاده از پارچه های مخمل یا چرم های مصنوعی و فوم های اسفنجی دورو صاف انجام می شود. آکوستیک درب و لمسه دوزی معمولا به شکل لوزی یا مربع بوده و این اشکال توسط چرخ های خیاطی صنعتی روی چرم دوخته می شود که گاه چرم را به تنهایی و گاه نیز به همراه اسفنج به هم می دوزند. دوخت درب ها به شکل لوزی مرسوم تر است.
لمسه درب علاوه بر اینکه باعث کاهش انتقال صدا می شود روشی است که برای تزئین درب نیز محسوب شده و در ادارات کاربرد بسیاری دارد. برای آکوستیک درب و لمسه دوزی معمولا از عایق اسفنجی با ضخامت 2 سانتیمتر و دانسیته بین 12 تا 20 استفاده می شود و باید توجه داشت که استفاده از عایق صوتی با ضخامت بیشتر و دانسیته بالاتر امکان دارد در مدت زمان کوتاه باعث پاره شدن دوخت های روی چرم یا اسفنج شود.

لمسه کوبی و چرم کوبی درب
لمسه کوبی و چرم کوبی درب
لمسه کوبی و چرم کوبی درب
لمسه کوبی و چرم کوبی درب

لمسه کاری درب / عایق کردن درب اتاق با روکش چرم یا پارچه به روش لمسه درب

يکي دیگر از روشهاي معمول جهت صداگیری درب، لمسه کوبی و چرم کوبی درب است. لمسه کوبی دقیقا به مانند لمسه دوزی انجام می شود و تنها تفاوتشان این است که در این روش دیگر نیازی به دوخت چرم نیست. این روش به مانند روش قبلی با گل میخ و دکمه انجام پذیر است. یک از مزایای استفاده از این روش این است که لمسه کوبی این امکان را می دهد طرح ها و اشکال بیشتر و متنوع تری برای درب لمسه ایجاد کنیم.
یکی از مزیت های این روش نسبت به روش لمسه دوزی این است که حذف دوخت این امکان را می دهد تا عایق زیر چرم را با ضخامت بیشتر و دانسیته بالاتر انتخاب کرد. درب هایی که در بعضی از قسمت ها درز بینشان با چهارچوب بیش از 1.5 سانت باشد این روش می تواند گزینه خوبی برای پوشش این درزها باشد. این روش اگرچه به مانند روش لمسه دوزی زیبایی کمتری دارد اما بعد بیشتری نسبت به روش لمسه دوزی در سطح درب ایجاد می کند.
معمولا براي لمسه کوبی و چرم کوبی درب از مواد زير استفاده مي شود. استفاده از عايق اسفنجي دورو صاف با چگالي بین 20 تا 25 کیلوگرم بر متر مربع و ضخامت 2 تا 3 سانتیمتر جهت پوشش سطح درب. استفاده از پارچه هاي مخمل و چرم هاي مصنوعي براي روکش عایق صوتی درب. استفاده از گل ميخ هاي ساده و سیاه قلم و دکمه هاي همرنگ پارچه يا چرم مصنوعي و گل پيچ هاي آبکاري شده جهت لمسه کوبی درب
.

آکوستیک درب با روکش چرمی
آکوستیک درب با روکش چرمی
آکوستیک درب با روکش چرمی
آکوستیک درب با روکش چرمی

چرم کوبی درب / آکوستیک درب با فوم اسفنجی و روکش چرمی و پارچه ای ساده

مهمترين کار در آکوستيک درب ها استفاده از عايق صوتي مناسب و درزگيري درب در محل تقابل درب با چهارچوب (فريم آهني) است. هرچه عايق صوتي استفاده شده چگالي یا دانسيته مناسبی داشته باشد و درزهای بين چهارچوب و درب به خوبي پوشش داده شود درب آکوستيک شده مقاومت بیشتری در برابر ورود یا خروج صدا خواهد داشت. پوشش درز بین درب و چهارچوب راه نفوذ هوا را کاهش داده و در نتیجه موجب کاهش صدا نیز می شود.
روش دیگری که برای عایق کردن درب می توان بکار برد آکوستیک درب با روکش چرمی یا پارچه است. در این روش به مانند روش های لمسه کوبی و لمسه دوزی از عایق اسفنجی و روکش های چرم مصنوعی و پارچه و البته بدون لمسه کردن با گل میخ یا دکمه استفاده می شود. از مزایای این روش عایق کردن درب به نسبت روش لمسه کاری این است که بدلیل عدم لمسه روی درب می توان دو لایه عایق اسفنجی در هر طرف درب استفاده کرد.
در روش عایق کردن درب با پارچه یا چرم بدون لمسه از عایق اسفنجی با ضخامت بین 2 تا 4 سانتیمتر و دانسیته بین 20 تا 30 کیلوگرم بر متر مربع استفاده می شود. استفاده از پارچه های مخمل یا چرم های مصنوعی نیز در این روش معمول است. آکوستیک درب با روکش چرمی به طور معمول با عایق ضخامت 2 سانتیمتری انجام می شود ولی استفاده از عایق ضخامت 4 سانتیمتری نیز مانعی ندارد و فقط باز و بسته شدن درب را کمی دشوارتر می کند.

عایق صوتی درب ساختمان
عایق صوتی درب ساختمان
عایق صوتی درب ساختمان
عایق صوتی درب ساختمان

درب عایق صدا / عایق کردن درب با فوم اسفنجی ، پشم سنگ، پلی یورتان مایع و پلی استایرن

نصب عایق صوتی درب ساختمان ها بمنظور کاهش میزان انتقال صدا از محیطی به محیط دیگر انجام می شود. آکوستیک درب به سه روش صورت می گیرد آکوستیک درب با روکش ساده چرم یا پارچه بدون لمسه، چرم کاری درب با لمسه کوبی و آکوستیک درب به روش لمسه دوزی. در هر سه این روش ها یک نوع عایق صوتی درب ساختمان وجود دارد و همان عایق صوتی اسفنجی ساده است که با ضخامت ها و دانسیته های متفاوت قابل استفاده می باشد.
بطور کلی عایق هایی که برای این منظور استفاده می شوند را به دو نوع عایق تقسیم بندی می کنند؛ عایق صوتی برای پوشش داخلی درب و عایق صوتی برای پوشش سطح درب. عایق های صوتی که برای پوشش داخلی درب استفاده می شوند از دسته عایق های صوتی زیر کار هستند و هنگام ساخت درب های ضد صدا قابل استفاده هستند. این عایق ها به ایزولاسیون صوتی داخل درب کمک بسیاری کرده و مکملی برای آکوستیک درب به حساب می آیند.
عایق های صوتی که برای پوشاندن سطح درب استفاده می شوند عایق صوتی رو کار یا همان عایق های اسفنجی دورو صاف بوده و از دسته عایق های آکوستیکی محسوب می شوند. این نوع از عایق صوتی درب ساختمان روی سطح درب نصب می شود و با روکش های چرمی یا پارچه ای محافظت می شود. یکی دیگر از دلایل استفاده از این عایق ها بخاطر قابلیت انعطاف پذیری آنها برای ایجاد اشکال لمسه روی درب است.